

Om vi vänder blicken mot den fasta hyllan så inser vi att vi kan göra några ordentliga kap för en blygsam peng. Vi har valt ut tio favoriter för under 100 kronor på Systembolaget.
Varje vecka recenserar vi på Vinbanken oerhört många viner. Det är allt från nyheter i det tillfälliga sortimentet till guldklimpar som finns tillgängliga att beställa. Men ibland förbiser vi det fasta sortimentet. Och därför vänder vi nu blickarna mot just det fasta sortimentet. Vi har valt ut tio viner som är anpassade för den lilla plånboken. Många associerar billiga viner med kanske undermålig kvalitet, men man kan göra några ordentliga kap enligt oss. Vin behöver inte alltid kosta mycket för att man ska få bra kvalitet. Det finns några guldkorn som kostar under 100 kronor. Tidigare i år har vi skrivit om både de bästa röda vinerna under 100 kronor och de bästa vita vinerna under 100 kronor. Här kommer lite av en sammanställning av vad vi anser är de bästa vinerna överlag som kostar under hunkan. Riktigt bra viner för en modest peng där man ändå får mer vin än vad man betalar för.
Tio tips på Systembolaget för under 100 kronor






Maison Vialade Côtes du Roussilion Villages
•2024Spännande och imponerande nyhet som släpptes nyligen. Roligt med ett vin som är dominerat av mourvedre från södra Frankrike. Varm mogen frukt med lätta toner av fat. Mogna jordgubbar, skogshallon, svarta vinbär och en kryddig avslutning med toner av syrliga körsbär. Ett riktigt trevligt sydfranskt rött vin till en bra peng.


Mezzacorona Pinot Nero
•2025Vinet som vi utsåg till bästa röda under 100 kronor tidigare i år. I årgång 2024 som finns på hyllan får du sval och rejält bärig frukt. Jag skulle nog säga att 2024 är en gnutta fräschare i stilen än 2023. Ren och frisk syra med jordgubbar, skogshallon, lätta kryddiga toner, hint av örter och syrliga körsbär i avslutet. Fräscht, läskande och gott.


Segredos de São Miguel
•2024Organic99 kronor för det här portugisiska charmpaketet är ett riktigt bra pris. Detta är ett vin som väldigt ofta är med i våra topplistor då det levererar rejält med vin för pengen. Kompakt solmogen frukt med björnbär, blåbär, kvistar, mörk choklad och kaffe. Perfekt höstvin.


Bianchi Montepulciano d'Abruzzo Umani Ronchi
•2025Riktigt bra husvin som funkar till många tillfällen. Solmogna bär i form av nyplockade jordgubbar, skogshallon och färska örter. Läskande, charmigt och inbjudande. Perfekt att alltid ha hemma om man blir sugen på ett okomplicerat rött vin som ändå ger oss fräscha och rena drag.


Côtes du Rhône Villages Sainte Cécile
•2025Colombes des VignesEn annan nyhet som släpptes nyligen. En Cotes-du-Rhone med varm och kryddig frukt där vi får mörka körsbär, plommon, cederträ, vanilj, kryddpeppar, svartpeppar och en lätt hint av fat. En supertrevlig ny Cotes-du-Rhone som kommer gå hem hos många.

Vin för under 100 kronor - tio viner på Systembolaget
- Spier Signature
- Juwel Grauburgunder
- Furling Furmint
- Pata Negra Brut
- Maison Vialade
- Mezzacorona Pinot Nero
- Segredos
- Bianchi Montepulciano d´Abruzzo
- Colombes des vignes
- Cecchi Sangiovese




















