Laddar annons
Tio favoriter under 100 kronor på Systembolaget
18 Oct, 2026

Tio favoriter under 100 kronor på Systembolaget

Om vi vänder blicken mot den fasta hyllan så inser vi att vi kan göra några ordentliga kap för en blygsam peng. Vi har valt ut tio favoriter för under 100 kronor på Systembolaget. 

Varje vecka recenserar vi på Vinbanken oerhört många viner. Det är allt från nyheter i det tillfälliga sortimentet till guldklimpar som finns tillgängliga att beställa. Men ibland förbiser vi det fasta sortimentet. Och därför vänder vi nu blickarna mot just det fasta sortimentet. Vi har valt ut tio viner som är anpassade för den lilla plånboken. Många associerar billiga viner med kanske undermålig kvalitet, men man kan göra några ordentliga kap enligt oss. Vin behöver inte alltid kosta mycket för att man ska få bra kvalitet. Det finns några guldkorn som kostar under 100 kronor. Tidigare i år har vi skrivit om både de bästa röda vinerna under 100 kronor och de bästa vita vinerna under 100 kronor. Här kommer lite av en sammanställning av vad vi anser är de bästa vinerna överlag som kostar under hunkan. Riktigt bra viner för en modest peng där man ändå får mer vin än vad man betalar för. 

Tio tips på Systembolaget för under 100 kronor

  • Fynd 2026
    Spier Signature  Sauvignon Blanc Sémillon

    Spier Signature Sauvignon Blanc Sémillon

    •2025
    sydafrika
    750 ml
    13.5%
    #2234

    Jag besökte det här vinhuset tidigare i år och det här vinet har verkligen blivit lite av en budgetfavorit hemma hos mig. Fruktigt och fräscht med päron, honungsmelon, färska örter, hint av blommor och rejält med lime.

  • Fynd 2026
    Juwel Grauburgunder

    Juwel Grauburgunder

    •2025
    tyskland
    750 ml
    13%
    #20318

    Tysk nyhet som släpptes för några månader sen. Ren och pigg frukt med en varm ton i sig. Det är gula äpplen, rejält med persika, en hint av vitpeppar och ett stråk av rostade mandlar. En lätt kryddig och vitpepprig grauburgunder med fräsch frukt. Riktigt imponerande. 

  • Fynd 2026
    Furling

    Furling

    •2024
    ungern
    750 ml
    13%
    #2157

    Vinet som vi utsåg till det bästa vita under 100 kronor tidigare i år. Vi får färska äpplen, lätta toner av krusbär, vit persika, päron och en fräsch syra. I slutet får vi även en lätt hint av sälta som ger vinet ytterligare en knuff i rätt riktning.

  • Fynd 2026
    Pata Negra Brut

    Pata Negra Brut

    spanien
    750 ml
    11.5%
    #7684

    Utsett till bästa cava under 100 kronor. Tillgängligt, okomplicerad, stiltypiskt och fruktigt. Massvis av gröna syrliga äpplen, gula päron, nougat och även ett lätt knippe färska örter som blandas med solmogen lime i avslutet. Lite grönare och örtigare i stilen, men ack så bra. 

  • Fynd 2026
    Maison Vialade Côtes du Roussilion Villages

    Maison Vialade Côtes du Roussilion Villages

    •2024
    frankrike
    750 ml
    14%
    #2608

    Spännande och imponerande nyhet som släpptes nyligen. Roligt med ett vin som är dominerat av mourvedre från södra Frankrike. Varm mogen frukt med lätta toner av fat. Mogna jordgubbar, skogshallon, svarta vinbär och en kryddig avslutning med toner av syrliga körsbär. Ett riktigt trevligt sydfranskt rött vin till en bra peng. 

  • Fynd 2026
    Mezzacorona Pinot Nero

    Mezzacorona Pinot Nero

    •2025
    italien
    750 ml
    14%
    #5411

    Vinet som vi utsåg till bästa röda under 100 kronor tidigare i år. I årgång 2024 som finns på hyllan får du sval och rejält bärig frukt. Jag skulle nog säga att 2024 är en gnutta fräschare i stilen än 2023. Ren och frisk syra med jordgubbar, skogshallon, lätta kryddiga toner, hint av örter och syrliga körsbär i avslutet. Fräscht, läskande och gott. 

  • Fynd 2026
    Segredos de São Miguel

    Segredos de São Miguel

    •2024
    Organic
    portugal
    750 ml
    13.5%
    #2603

    99 kronor för det här portugisiska charmpaketet är ett riktigt bra pris. Detta är ett vin som väldigt ofta är med i våra topplistor då det levererar rejält med vin för pengen. Kompakt solmogen frukt med björnbär, blåbär, kvistar, mörk choklad och kaffe. Perfekt höstvin. 

  • Fynd 2026
    Bianchi Montepulciano d'Abruzzo Umani Ronchi

    Bianchi Montepulciano d'Abruzzo Umani Ronchi

    •2025
    italien
    750 ml
    13%
    #7126

    Riktigt bra husvin som funkar till många tillfällen. Solmogna bär i form av nyplockade jordgubbar, skogshallon och färska örter. Läskande, charmigt och inbjudande. Perfekt att alltid ha hemma om man blir sugen på ett okomplicerat rött vin som ändå ger oss fräscha och rena drag. 

  • Fynd 2026
    Côtes du Rhône Villages Sainte Cécile

    Côtes du Rhône Villages Sainte Cécile

    •2025
    Colombes des Vignes
    frankrike
    750 ml
    14%
    #2601

    En annan nyhet som släpptes nyligen. En Cotes-du-Rhone med varm och kryddig frukt där vi får mörka körsbär, plommon, cederträ, vanilj, kryddpeppar, svartpeppar och en lätt hint av fat. En supertrevlig ny Cotes-du-Rhone som kommer gå hem hos många. 

  • Fynd 2026
    Cecchi Toscana Sangiovese

    Cecchi Toscana Sangiovese

    •2024
    italien
    750 ml
    12%
    #1996

    En fräsch och något mörkfruktig sangiovese från ansedda Cecchi. Vildhallon, blåbär, syrliga körsbär och färska kryddor i en okomplicerad och josig stil.

Vin för under 100 kronor - tio viner på Systembolaget

  • Spier Signature
  • Juwel Grauburgunder
  • Furling Furmint
  • Pata Negra Brut
  • Maison Vialade
  • Mezzacorona Pinot Nero
  • Segredos
  • Bianchi Montepulciano d´Abruzzo
  • Colombes des vignes
  • Cecchi Sangiovese